• O PROJEKTU
  • TEČAJ
  • INKLUZIJA
  • UPRAVLJANJE RAZLIČITOSTIMA U RAZREDU
  • ŠKOLA KAO OKRUŽENJE ZA UČENJE
  • SUDIONICE IZ MEĐIMURJA
  • NAKON TEČAJA
  • PARTNERI PROJEKTA

TEČAJ U BUDIMPEŠTI

24. - 29. 4. 2017.

Ponedjeljak, 24.4.2017. (modul: Škola kao okruženje za učenje)


​U prijepodnevnom dijelu programa predstavljeni su sudionici, plan rada i aktivnosti. U poslijepodnevnom dijelu održano je predavanje o značenju različitosti, kako u svakodnevnom životu, tako i u odgoju i  obrazovanju. Nakon toga započeli smo aktivnosti iz modula  „Škola kao okruženje za učenje“. Facilitator aktivnosti bila je Diana Szanto.  Kroz projekciju francuskog filma „Učitelj“ te analizu likova, događaja i okolnosti, sudionici su progovorili o uzrocima i pojavnosti ranog napuštanja škole te ulozi učitelja i stručnih suradnika u prevenciji istoga.

Utorak, 25.4.2017. (modul: Škola kao okruženje za učenje)
​

U prijepodnevnom dijelu programa sudjelovale smo na radionici „Cooperative instruction program“, koju je moderirala učiteljica Piroska Czifrik, učiteljica mađarskog jezika i  književnosti iz Osnovne škole „Losonci“ u Budimpešti. Ona nam je predstavila program suradničkog učenja koji se već niz godina uspješno primjenjuje u navedenoj školi.
U poslijepodnevnom programu sudionici stručnog usavršavanja predstavili su primjere dobre prakse iz osnovnih škola u kojima rade. Uz fotografije, snimke i predavanja, govorili su o projektima i programima koje provode kako bi u školama stvorili sigurno i poticajno okruženje za učenje.

Srijeda, 26.4.2017. (modul: Škola kao okruženje za učenje)
​
​Posjet Osnovnoj školi „Losonci“, koju pohađa veliki broj pripadnika nacionalnih manjina koji žive u uvjetima društvene isključenosti i materijalne deprivacije. Posjet je realiziran kroz našu nazočnost nastavnim satovima u razrednoj nastavi na kojima je prezentirana metodologija suradničkog učenja te metodologija rada dvije učiteljice u istom razrednom odjelu. U predmetnoj nastavi održan je integrirani dan na temu života i običaja u vrijeme Osmanskog carstva. Nakon posjeta nastavi, sudionici su analizirali ono što su vidjeli te s djelatnicima škole porazgovarali o obrazovnom sustavu i obrazovnim politikama u Mađarskoj. 
Četvrtak, 27.4.2017.  (modul: Inkluzija učenika Roma)
​
​U prijepodnevnom dijelu programa održana je radionica „Inkluzija Roma“ koju je moderirao Ionut Stan, predstavnik rumunjske nevladine organizacije „Gipsy eye“. Kroz niz aktivnosti, nastojao je sudionike suočiti s njihovim stavovima, stereotipima i predrasudama vezanima uz način života romske zajednice. Cilj radionice bio je da sudionici uvide na koji način stavovi i predrasude većinskog stanovništva doprinose stvaranju nejednakih mogućnosti i društvenoj isključenosti Roma. U poslijepodnevnom dijelu programa, sudionice iz Hrvatske održale su predavanje o prošlosti, jeziku, načinu života i običajima romske nacionalne manjine u Međimurju. Također, predstavile su i primjere dobre prakse u ostvarivanju uspješne suradnje s roditeljima učenika Roma. Posebnu pozornost publike privuklo je predavanje o uspješnoj suradnji međimurskih osnovnih škola s lokalnom romskom zajednicom, što je značajno poboljšalo inkluziju učenika Roma. Gost Benjamin Ignac iz Orehovice (zaposlenik Europskog centra za prava Roma) govorio je o svojim iskustvima u obrazovanju, iz perspektive pripadnika romske nacionalne manjine. 
​Petak, 28.4.2017. (modul: Kako se nositi s različitostima u razredu)
​U prijepodnevnom dijelu programa održana je radionica o formiranju identiteta i društvenih uloga, moderatorica Sandra Mossner. Cilj radionice bio je da sudionici uvide na koji način društvene i rodne uloge doprinose stvaranju nejednakih mogućnosti te društvenoj i obrazovnoj isključenosti djece. U poslijepodnevnom dijelu programa moderatorica radionica bila je Sussan Navissi, učiteljica predmeta Živote vještine, Njemačka.  Najprije nam je demonstrirala kako se korištenjem dramskog izraza može poučavati učenike o ljudskim pravima i dječjim pravima.
Subota, 29.4.2014.
​Djelatnici osnovnih škola iz Rumunjske, Turske i Mađarske predstavili su mjere potpore koje su implementirane u njihove škole u okviru projekta PEARLS. Formirane su radne skupine, prema školama iz kojih dolaze sudionici stručnog usavršavanja. Svaka radna skupina trebala je izraditi mini akcijski plan: odrediti datum prvog sastanka te jednu aktivnost koju će realizirati nakon povratka u domovinu. Održana je evaluacija stručnog usavršavanja te podjela certifikata svim sudionicima.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • O PROJEKTU
  • TEČAJ
  • INKLUZIJA
  • UPRAVLJANJE RAZLIČITOSTIMA U RAZREDU
  • ŠKOLA KAO OKRUŽENJE ZA UČENJE
  • SUDIONICE IZ MEĐIMURJA
  • NAKON TEČAJA
  • PARTNERI PROJEKTA